Zeszyty do biura – jakie wybrać?

zeszyty

Odpowiednie wyposażenie biura wymaga poświęcenia nieco czasu oraz pieniędzy. Jest bowiem ogromna liczba przedmiotów, jakie trzeba zakupić, gdyż są niezbędne w codziennej pracy. Z pewnością przydadzą się zwłaszcza zeszyty. Czym się jednak kierować przy zakupie?

Kwestia funkcjonalności

Najlepiej zdecydować się na nabycie kilku egzemplarzy w różnych kolorach. Dzięki temu pracownicy będą od razu je rozróżniać, bez konieczności zaglądania do środka. Zeszyty A4 są najbardziej optymalnym wyborem, jeżeli chodzi o wielkość. Umożliwiają tworzenie obszernych notatek, a przy tym nie zajmują zbyt dużo miejsca na blacie biurka i w jego szufladach. Ilość kartek zależy głównie od tego, do czego będzie się konkretny egzemplarz wykorzystywać. Lepiej jednak mieć za dużo miejsca niż zbyt mało. Zeszyty w twardych oprawkach są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, ale te w miękkich nieco łatwiej przechowywać.

Istotna rola wyglądu zeszytu

Każdy by chciał, aby jego firma posiadała dobry wizerunek i kojarzyła się klientom oraz pracownikom w odpowiedni sposób. Warto więc zadbać o wygląd jej siedziby, nawet jeżeli mowa tylko o zeszytach A4. Gładkie, jasne okładki to najbezpieczniejszy wybór, gdyż zawsze da się coś na nich napisać, aby lepiej posegregować notatki. Można oczywiście zdecydować się na nieco ciekawsze wzory. Są jednak takie motywy, jakich lepiej unikać. Mowa tu między innymi o zeszytach z nadrukiem:

  • postaci z bajek,
  • słodkich zwierząt,
  • małych dzieci.

Wyglądają bowiem nieco infantylnie i mogą budzić rozbawienie u klientów. Jeżeli koniecznie chce się zakupić egzemplarze ze wzorami, najlepiej wybierać takie, które przedstawiają piękno natury, na przykład wodospad lub kwiaty.